Przejdź do treści

Historia instytutu

logo I52

 

Historia i teraźniejszość

      W 1954 roku, cztery lata po utworzeniu Wydziału Chemii Spożywczej, w Katedrze Technologii Fermentacji utworzony został Zakład Technologii Ziół i Aromatów. Pierwszym kierownikiem Zakładu był prof. dr Jan Muszyński, następnie opiekę nad Zakładem pełnili mgr Maria Kapuścińska i dr Janusz Kulesza. W 1962 roku Zakład Technologii Ziół i Aromatów przeniesiony został do Katedry Technologii Odżywek i Koncentratów Witaminowych, a kierownictwo Katedry i Zakładu powierzono prof. Januszowi Kuleszy, który został również pierwszym dyrektorem Instytutu Podstaw Chemii Żywności powstałym w 1970 roku i pełnił tę rolę do roku 1976. Kolejnymi dyrektorami Instytutu byli prof. dr inż. Józef Góra (od 1976 do 2002 roku), prof. dr hab. Stanisław Wysocki (od 2002 do 2015 roku), prof. dr hab. Krzysztof Śmigielski (2015 do 2021 roku) oraz od 2021 roku dr hab. inż. Elżbieta Sobiecka, prof. uczelni, która pełni tę funkcję do chwili obecnej. W roku 2019 Instytut Podstaw Chemii Żywności został przemianowany na Instytut Surowców Naturalnych i Kosmetyków.

     Obecnie badania naukowe w Instytucie Surowców Naturalnych i Kosmetyków prowadzone są w zespołach:

  • Zespół Bromatologii (lider: prof. dr hab. inż. Joanna Leszczyńska)
  • Zespół Chemii Bionieorganicznej (lider: dr hab. inż. Małgorzata Bryszewska)
  • Zespół Naturalnych i Syntetycznych Składników Kosmetyków (lider: dr hab. inż. Anna Wajs-Bonikowska)
  • Zespół Analizy i Zagospodarowania Surowców Naturalnych (lider: dr hab. inż. Radosław Bonikowski, prof. uczelni)

     Od roku 2000 pracownicy Instytutu opublikowali ponad 230 artykułów znajdujących się na liście Journal Citation Reports z punktacją międzynarodową IF. Instytut otrzymał jeden międzynarodowy patent dotyczący plazmowej technologii utylizacji odpadów, 87 patentów krajowych, głównie z zakresu nowych metod i technologii otrzymywania związków zapachowych oraz zarejestrował 43 zgłoszenia patentowe.

      Do najważniejszych osiągnięć badawczo – wdrożeniowych Instytutu należą m.in.: 

  • Opracowanie syntezy analogu naturalnego produktu zapachowego, którego umowa licencyjna została wykupiona przez polską firmę kosmetyczną.
  • Zrealizowanie cyklu badań ukierunkowanych na wykorzystanie olejku marchwiowego produkowanego z odpadowych nasion marchwi siewnej. Wyniki badań są przedmiotem kilku patentów i publikacji w renomowanych czasopismach naukowych. Wdrożeniem opracowanej technologii są zainteresowane firmy z branży farmaceutycznej, perfumeryjnej i kosmetycznej.  
  • Przeprowadzenie badań nad identyfikacją alergenów w roślinach przyprawowych z rodziny Apiaceae i Laminaceae oraz ich zawartością w zależności od odmiany rośliny. Wyniki stanowią cenne informacje w opracowywaniu metod uprawy roślin jak i zaleceń dotyczących racjonalnego żywienia.
  • Opracowanie i optymalizacja procesu otrzymywania fluidolatów® i hydrolatów z surowców roślinnych (produkty innowacyjne) pozyskiwanych z lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) i ogórka (Cucumis dativus). Opracowana technologia została wdrożona przez jedną z polskich firm kosmetycznych.

 

      Instytut od 1996 roku siedmiokrotnie organizował Krajowe Sympozjum "Naturalne i Syntetyczne Produkty Zapachowe i Kosmetyczne". Sympozja dotyczące związków zapachowych są jedynym z niewielu na skalę krajową forum spotkań przedstawicieli środowisk naukowych oraz przemysłu, których zainteresowania obejmują: izolowanie, syntezę, analizę składu, określanie struktury, właściwości biologiczne oraz zastosowanie naturalnych i syntetycznych związków zapachowych, aromatów spożywczych oraz surowców i produktów kosmetycznych.

     W 2017 roku z ramienia Instytutu powołana została również Wspólnota absolwentów kierunku Technologia Kosmetyków na Politechnice Łódzkiej, Łódzka Rodzina Technologów Kosmetyków. 

Łódzka Rodzina Technologów Kosmetyków